Rok 2019 nieubłaganie chyli się ku końcowi. Pora więc na krótkie podsumowanie mojej erpegowej aktywności.
wtorek, 31 grudnia 2019
czwartek, 19 grudnia 2019
sobota, 14 grudnia 2019
niedziela, 8 grudnia 2019
Background postaci w D&D
Tworzenie postaci w klasycznej grze D&D (przynajmniej w wersji Original i Basic) to bardzo prosta sprawa. Po wylosowaniu cech gracz decyduje, czy chce wcielać się w wojownika, maga, kleryka lub (ewentualnie) złodzieja. Te klasy czy raczej archetypy wytyczają możliwości i ograniczenia, oraz "klimat" postaci. Wersja Advanced dodaje jeszcze podklasy (paladyn, ranger, iluzjonista etc.), które z czasem uformowały kanon znany każdemu chyba pasjonatowi RPG w dorzeczu Wisły i Odry.
czwartek, 5 grudnia 2019
środa, 27 listopada 2019
poniedziałek, 25 listopada 2019
Wiązanie ran i maść doktora Janusza, czyli jak uniknąć TPK i nie zdradzić oldskula
Każdy, kto choćby raz zagrał w stare D&D zgodnie z zasadami wie, jak trudno w tym systemie przetrwać początkującej postaci. Dlaczego? Ano dlatego, że awanturnik pierwszego poziomu ma stosunkowo niewiele Hit Points, niezbyt szczęśliwie przetłumaczonych kiedyś jako "Punkty Życia", a zwanych pospolicie "hapekami". Zgodnie z definicją jest to liczba obrażeń, którą może odnieść postać, zanim umrze.
czwartek, 21 listopada 2019
sobota, 16 listopada 2019
Zemsta rodu. Cechy specjalne postaci w kampanii gockiej
Wśród rozlicznych dodatków i akcesoriów do AD&D 2E znajduje się seria Historical Reference. To siedem podręczników, które umożliwiają rozgrywanie dedekowej kampanii osadzonej w settingu historycznym. Pierwszy z nich ukazał się w 1991 roku. Poświęcony jest wikingom, a jego autorem był słynny David "Zeb" Cook.
środa, 13 listopada 2019
czwartek, 7 listopada 2019
Goci, odc. 7. Lochy Konstantynopola
CC BY 2.0 |
środa, 30 października 2019
środa, 23 października 2019
czwartek, 17 października 2019
poniedziałek, 14 października 2019
Fantasy Combat Table – podstawowy system walki w OD&D
Rozpoczynając lekturę OD&D, niezaznajomiony z historycznym kontekstem czytelnik ma pełne prawo być zaskoczony. Już na samym początku dowiaduje się bowiem, że do rozegrania kampanii potrzebuje nie tylko trzech książeczek, ale i dwóch innych gier: CHAINMAIL (dalej: CM) i OUTDOOR SURVIVAL. Odniesienia do tych tytułów pojawiają się również w innych miejscach. Szczególnie zajmujący jest ustęp dotyczący zasad rządzących rozgrywaniem walki. Otóż, teoretycznie rzecz biorąc, powinniśmy używać tu przepisów zawartych w CM.
poniedziałek, 7 października 2019
"To ja unikam". O omijaniu spotkań w starych grach RPG
Skuteczne omijanie czy też unikanie spotkań to klucz do przetrwania postaci graczy w Dziczy (Wilderness). Staroszkolne pustkowia to bowiem środowisko osobliwie nieprzyjazne. Domyślna, sprawdzana codziennie szansa natknięcia się na bandę lub wręcz całą armię potworów jest bardzo wysoka. Mądrzy gracze będą unikać niepotrzebnych starć, w przeciwnym razie prędko dołączą do tych, którzy zginęli z twarzą w błocie.
piątek, 27 września 2019
Braunsztyn – Podsumowanie kampanii
Baronia Braunsztynu (1 heks = 6 mil) |
Zgodnie z zapowiedziami przedstawiam podsumowanie kampanii Braunsztyn. Był to czwarty (i jak na razie ostatni) rozdział trwającej blisko trzy lata mega-kampanii OD&D Gesta Gurczenis, o której opowiemy w osobnym wpisie. Połowa raportów z Braunsztynu ukazała się jeszcze na starym blogu, druga część została opublikowana na łamach grupy na portalu społecznościowym. Niewykluczone, że w przyszłości zamieszczę tu ujednolicone, zbiorcze wydanie przygód największego bohatera polskiego sandboxa, by nie przepadły w pomroce dziejów jak łzy w deszczu. Póki co garść statystyk, mapa, tabele i wykaz raportów. Fight On!
środa, 25 września 2019
Goci, odc. 3. Tajemnica złotej monety
Ostatnia sesja przed urlopem (teraz będzie tydzień albo i dwa przerwy). Trójka gockich awanturników wytrwale poszukuje świętego Graala. Stawiają czoła mrocznym siłom zamieszkującym osławioną twierdzę Kasketon. Ponad 3 godziny zeszło jak z bicza strzelił na samej eksploracji podziemi. Z jakim skutkiem? Przekonajcie się sami...
sobota, 21 września 2019
Goci. Okiem Sędziego
Europa, 2. połowa IV wieku po Chr. Cesarstwo rzymskie jest (pozornie) potęgą, granica państwa opiera się o Ren i Dunaj. Puszcze na północy oraz stepy nadczarnomorskie zamieszkują liczne plemiona germańskie, z których najważniejszym są Goci. Ze wschodu nadciąga nowa siła – przybywający z Wielkiego Stepu koczowniczy Hunowie.
piątek, 20 września 2019
Goci, odc. 2. Śmierć w starej twierdzy
Drugi odcinek kampanii. Jeden z graczy pauzuje, ale pojawia się inny (nawiasem, ten sam, który odgrywał Gurczena). Śmiałkowie zapuszczają się do twierdzy Kasketon w poszukiwaniu nieznanego...
czwartek, 19 września 2019
Subskrybuj:
Posty (Atom)